Watch video of past Mule Deer Enhancement Oversight Subcommittee meetings here.

Carson City - Douglas - Storey County, Management Area 19 & 29

Department Representative Meeting Date and Time Meeting Location and Agenda
Carl Lackey
Matt Maples
September 26, 2021
9:00 AM
Wa She Shu Travel Plaza 
1003 US-395
Gardnerville, NV 89410 
Committee Support Materials Minutes
Craig Burnside
Gregg Hess
Justin Fricke
Rob Boehmer
Matt Bernard
John Valley
Deny Dotson
 

Clark County, Management Area 26

Department Representative Meeting Date and Time Meeting Location and Agenda
Pat Cummings
Anthony Miller
 
 
Committee Support Materials Minutes
Adam Kearney
Brian Patterson
Dan Gilbert
Jelindo Tiberti II
Kevin McNair
Matt Blackburn
Mike Reese
Paul Dixon
Ron Stoker
Tracy Truman
 
 

Elko County, Management Area 6

Department Representative Meeting Date and Time Meeting Location and Agenda
Travis Allen
Matt Jeffress
Matt Glenn
 
 
 
Committee Support Materials Minutes
Chris Jasmine
Cory Mahan
David Hamilton
Jake Reed
Jim Cooney
Kevin Tomera
Riley Manzonie
Tyler Ingram
 
 

Elko County, Management Area 7, 8, & 9

Department Representative Meeting Date and Time Meeting Location and Agenda
Kari Huebner
Brittany Trimble
September 28, 2021 
6:00 PM
Meeting held via Zoom
Committee Support Materials Minutes
Agee Smith
Chris Jasmine
Joel McConnell
Todd Compston
Val Nance
Wyatt Mesna
Cam Collins
Tyson Gripp
Area 7-8 Proposals DRAFT

Elko County, Management Area 10

Department Representative Meeting Date and Time Meeting Location and Agenda
Scott Roberts
Matt Glenn
 
 
Committee Support Materials Minutes
Bert Gurr
Dave Gowan
Henry Krenka
Josh Roderick
Shon Marshall
Walt Gardner
 

Eureka County, Management Area 14

Department Representative Meeting Date and Time Meeting Location and Agenda
Clint Garrett
Madi Stout
 
 
Committee Support Materials Minutes
Anthony Miller
Bill Hicks
Jake Tibbitts
Jayme Halpin
Trent Gordon
 
 

Humboldt - Pershing County, Management Area 3, 4, & 5

Department Representative Meeting Date and Time Meeting Location and Agenda
Ed Partee
Kyle Neill
 
 
Committee Support Materials Minutes
Dave Cassinelli
Joe Crim
Mark Evatz
Ron Cerri
Tom Cassinelli
Tony Gildone
 

Lander County, Management Area 15

Department Representative Meeting Date and Time Meeting Location and Agenda
Sarah Hale
Jeremy Lutz
 
 
Committee Support Materials  Minutes
Ambur Aten
Bert Ramos
Chris Jasmine
Jerry Anis
Marcial Everston
Scott Torgerson
 
 

Lincoln County, Management Area 22, 23, 24, & 27

Department Representative Meeting Date and Time Meeting Location and Agenda
Daniel Sallee
Moira Kolada
Tracy Kipke
September 21, 2021
6:00 PM
Committee Support Materials Minutes
Bill Brown
Cameron Boyce
Dane Bradfield
Mark Holt
Ruben Rowe
 

Mineral - Churchill - Lyon County, Management Area 18 & 20

Department Representative Meeting Date and Time Meeting Location and Agenda
Jason Salisbury
Kenny Pirkle
 
 
Committee Support Materials Minutes
Carl Erquiaga
Glenn Bunch
Jesse Lattin
Joe Crawford
Peggy Hughes
 

Nye - Esmeralda County, Management Area 16, 17, 21, & 25

Department Representative Meeting Date and Time Meeting Location and Agenda
Hunter Burkett
Tracy Kipke
 
 
Committee Support Materials Minutes
Chrissy Pope
Kevin Strozzi
Nick Perchetti
 
 

Washoe County, Management Area 1 & 2

Department Representative Meeting Date and Time Meeting Location and Agenda
Jon Ewanyk
Mark Freese
 
 
Committee Support Materials Minutes
Arnie Pitts
Dan Ryan
Joe Zweifel
Larry Johnson
Steve Robinson
No Support Material Submitted.
09-13-21 Minutes DRAFT
08-16-21 Minutes DRAFT
06-23-21 Minutes DRAFT

White Pine County, Management Area 11 & 12

Department Representative Meeting Date and Time Meeting Location and Agenda
Kody Menghini
Moira Kolada
September 28, 2021
5:30 PM
Nevada Department of Wildlife
1218 North Alpha Street
Ely, Nevada  89301
Committee Support Materials Minutes
Chris Collis
Gracian Uhalde, Jr.
Jani Ahlvers
Martin Burdick
Mitch McVicars
Thomas Bruson
 

White Pine County, Management Area 13

Department Representative Meeting Date and Time Meeting Location and Agenda
Clint Garrett
Madi Stout
 
 
Committee Support Materials Minutes
Steve Marquez
Shane Boren
Trent Gordon
Stacey Norcutt
Gracian Uhalde, Jr.
 
07-27-21 Minutes DRAFT